עיצוב בתים פרטיים קטנים

מכירים את המשפט "הגודל לא קובע"? ובכן, בכל הקשור לעיצוב פנים בכלל ובעיצוב בתים פרטיים קטנים בפרט- המשפט הזה בהחלט תופס ובגדול. דווקא כאשר אני נדרשת לתכנן ולעצב בית קטן, המחשבות מתחילות לגדול, שכן, ככל שהמקום קטן יותר, היצירתיות גדלה, המחשבה על ניצול מקסימאלי של כל פינה בבית צריכה לבוא לידי ביטוי בתכנון מדויק של פרטים ואופן העמדת הריהוט מחייב דיוק מדויק במיוחד.

עיצוב בתים פרטיים קטנים- קסם של דבר!

ישנם כמה פרמטרים שיש לקחת בחשבון כאשר אנו עוסקים בעיצוב בתים פרטיים קטנים:

ראשית נתחיל עם הצבעים.

  • כאשר אנו צריכים לצבוע חלל קטן, יש לקחת בחשבון כי צבעים בהירים יתנו תחושה של גודל ואווריריות, לעומת צבעים כהים יותר אשר יקטינו את החלל ולא יהיה נעים לשהות בו ולכן, עיצוב בתים פרטיים קטנים דורש שימוש בצבעים בהירים, את השילוב של צבעים כהים בחלל, ניישם ע"י פיזור אביזרי נוי, ובטקסטורות של טקסטיל, וכיו"ב.
  • שטח פעולה קטן.

עיצוב בתים פרטיים קטנים, דורש יצירתיות גדולה. בית קטן/ דירה קטנה או חלל (חדר) קטן מהווים מעשה שטח אחד אשר בו מתקיימים כל האזורים הפונקציונליים כמו חדר השינה, המטבח, סלון, פינת אוכל ובנוסף גם חדרי המקלחת והשירותים. על מנת לאפשר חיים נעימים בתוך אותו חלל, יש לייצר הפרדות בין הפונקציות השונות אשר לא יכבידו על המרחב ועדיין יכילו את כל הנדרש על מנת לקיים שגרה יומיומית נעימה ונוחה, למשל, הפרדה בין סלון למטבח שלא באמצעות קיר גבס שחוסם את המרחב, כמו למשל- דלפק העשוי משטח עץ, מתלים לעציצים, מידוף פתוח ועוד…כך למעשה נוצרת ההפרדה האזורית המיטבית מבלי להעמיס.

את אותה שיטת הפרדה ניתן ליישם גם בין חדר שינה וסלון, ע"י העמדת פרגוד יפה או ווילון דקורטיבי מדליק שניתן לפתוח ולסגור בכל פעם כשבאים אורחים.

  • כפל פונקציונליות.

עיצוב בתים פרטיים קטנים מחייב אותנו המעצבים "להתקמצן" על כל מילימטר בבית/ בחלל הקטן ולכן אנו מתכננים שימושים מרובים לרהיט אחד, למשל-

  1. ספה נפתחת שהופכת למיטה.
  2. מגירת מטבח שהופכת לשולחן פינת אוכל/ ספסל ישיבה.
  3. אחסון תחת מדרגות ו/או בתוך ספסלי ישיבה/ ארגז מתחת לספה.
  4. ראש מיטה המשמש גם כספרייה קטנה.
  5. מיטת הילדים יכולה להיות פינה שלמה בתכנון נכון, המשלבת גם פינת למידה, אחסון, שינה ומשחקים יחדיו ועוד…

ע"י שימוש כפול בריהוט נשיג למעשה, את ניצולו המרבי של החלל מבלי להעמיס עליו כלל וכלל, תנו מחשבה על ניצול "פינות מתות" כביכול, בבית ,כמו קירות למתלה אופניים/ גלשן, במטבח מתלה לסירים ומחבתות כאשר אין מקום בארונות המטבח, מאחורי דלתות (עליהן ניתן לתלות מתלי נעליים), עמודים תומכים ועוד. שימוש שכזה, יעניק לבית/ לחלל מראה חמים יותר כמו גם יסייע לנו להתמודד עם הצורך במציאת פתרונות אחסון שונים.

  • ריהוט.

בעיצוב בתים פרטיים קטנים, מעבר לצבעו של הריהוט ישנה חשיבות עצומה לגודל, צורה, ואופן העמדה. השתדלו להימנע מריהוט רחב ומסיבי, בעל פינות מרובעות גדולות, אשר ייצרו מראה סגור וחסום, אלא כאלו בעלי פינות מעוגלות מעט המייצרים תחושה של זרימה ורכות.

את רהיטי האחסון הגדולים כביכול, יש להעמיד בריחוף על מנת לתת תחושה של מרחב, לכן מומלץ כי מזנון הטלוויזיה יהיה תלוי על הקיר ולא מונח על הרצפה, ובמידה ולא מעוניינים במזנון, ניתן בהחלט ליישם מידוף פתוח במקום זאת. הספה יכולה להיות בעלת רגליים מעוצבות ודקיקות בגובה 15-20 ס"מ מהרצפה, מידוף מרחף על הקירות ועוד…

עיצוב בתים פרטיים קטנים- זה הקטן, גדול יהיה

כפי שראיתם, תכנון ועיצוב בתים פרטיים קטנים, אינו אומר בהכרח כי העבודה תהיה קטנה ומצומצמת עקב גודלו, אלא ההפך הוא הנכון. ככל שהבית ו/או החלל קטן יותר, לנו, המעצבים, ישנה עבודה רבה יותר. התכנון חייב להיות מדויק ופונקציונלי במיוחד, כזה שאינו משאיר פינה לא מנוצלת, אך יחד עם זאת, משאיר את החללים השונים, פתוחים, מאוורים, מזמינים ונעימים לשוהים בו.

אציין עוד בטעם תשאלו, כי, תכנון וכמובן עיצוב בתים פרטיים, לא אומר שיהיה פחות יקר מתכנון בית גדול יותר, אין קשר בין הדברים, ההבדל העיקרי ואולי היחידי לטעמי, בין תכנון ועיצוב בית קטן לגדול הוא רק הגודל, מעבר לכך אין כל הבדל ולעיתים עיצוב בתים פרטיים קטנים מורכב יותר לביצוע מאשר אלו הגדולים והמרווחים יותר.

אני מזמינה אתכם לצור קשר, לתאם פגישת היכרות לא מחייבת, יחד נשב על התכניות של הבית שלכם, נעלה רעיונות פונקציונליים מתאימים יחד עם פתרונות אחסון אופטימליים עבורכם ועבור בני המשפחה, וכמובן, ניתן בראש לעיצוב מרגש, מותאם סגנון שתבחרו.

להתראות בשבילים, שלכם.

דפנה

לדף הבית: מעצבת פנים בצפון