עיצוב לאנשים / ילדים / נוער על הרצף האוטיסטי

גילוי נאות. אני אמא לנער על הרצף האוטיסטי. השילוב של המקצוע שלי יחד עם אמהות לנער מיוחד הוא שילוב מאתגר במיוחד. בעיצוב פנים התהליך די חוזר על עצמו בכל הקשור להתנהלות מול הלקוח ואנשי המקצוע השונים אותם אני פוגשת בפרויקט. אבל, כשמגיעה העת לעצב עבור הבן שלי את החדר החדש שלו, כאן האתגר מורכב מעט יותר ומדוע? אוטיזם הוא קשת רחבה של הגדרות, כאלו שלא מתיישבות על הזרם. לכל אחד המאובחן על הקשת, ישנה לקות מסוימת, מוגבלות מסוימת, שלא דומה לשום דבר אחר שיש לזה שלידו, שגם הוא מוגדר ומאובחן על הקשת.  הבן שלי, אמנם מאובחן בתפקוד גבוה, אך הקשיים ומורכבויות שלו הן שונות מאלו שיש לחבריו בכיתה, כך גם כל אחד ואחת מהם. הם דומים אך שונים ולכל אחד מהם צרכים משלו, וכאשר אנו נדרשים לעצב עבורם את ה-חדר שלהם בבית (לא חדר טיפולים או חדר אבחון), יש לקדיש לכך את כל תשומת הלב. לי, כאמא וכמעצבת הקושי הוא בהכרת התהליך, הכרת "הלקוח" הכי קשוח בעולם, שלא תמיד משתף פעולה ולא תמיד מתלהב מהדברים שבני גילו מתלהבים. הקושי הגדול שלי הוא לקחת את כל מה שאני יודעת ומכירה על עיצוב, להניח אותו בצד. קודם כל. לאחר מכן, אני יושבת איתו, בנחת ומתשאלת אותו על מה שבא לו ומתחשק לו. התשובות שאני מקבלת הן לא תמיד כאלו שניתן להבין מהן בדיוק מה הוא מבקש (כאמא שלו זכיתי "לדבר" את השפה כך שגם מילים לא מדויקות ו/או משפטים ברורים אני מבינה ויודעת בדיוק מה הוא רוצה, אוהב ומבקש ממני), אבל עיצוב פנים לילד שכזה, הוא תהליך ארוך וחשוב לתת לו את הזמן לבטוח ולדעת שהוא מקבל חדר כמו שהוא אוהב גם אם לא אמר מפורשות מה.

תהליך עיצוב והלבשת ריהוט חדר לילד/ אדם על הרצף האוטיסטי, דורש מהמעצב זמן, צניעות נטולת אגו והרבה הרבה סובלנות וסבלנות. דמו לעצמכם מסע. ממש כך, אפשרו לעצמכם להניח בצד את כל מה שאתם מכירים על עיצוב ועל הדרך המוגדרת בפרויקט, זהו עיצוב ברמות אחרות שלא תפגשו, אלא אם כן אתם בתוך זה. במהלך השנים הסתובבתי פה ושם ושם ופה ונוכחתי לראות כי בכל הקשור לעיצוב עבור ילדים על הרצף, לוקה הגישה והעיצוב באטימות ובקלות ראש, כאילו נאמר שאנשים המאובחנים על הרצף האוטיסטי לא מסוגלים לתקשר עם הסביבה, כך שאין מה להשקיע, ואפשר פשוט למרוח צבע על הקירות, להניח שטיח, ווילון, כמה אביזרים וסיימנו, כי הרי הם גם ככה לא מבינים היכן הם נמצאים אז מדוע להשקיע????  כל כך עצוב אבל כל כך קורה מסביבי.

אז מה עושים? מקשיבים. גם למה שלא נאמר, מסתכלים בעיניים גם אם לא מישירים אליכם מבט. אל תעמיסו. על תעופו על עצמכם. תראו אותו. רק אותו.

צרפתי קישור כדוגמא לדברים ועיצובים, אך זוהי רק המלצה בלבד, קחו בחשבון כי ברגע האמת, העיצוב יכול להשתנות כפי שהילדים שונים עם לקויות שונות.

עיצוב חדרים לילדים על הרצף האוטיסטי

זקוקים לייעוץ והכוונה?

מוזמנים להשאיר פרטים ואחזור אליכם בהקדם.

מוקדש לרגל יום המודעות לאוטיזם 2.4.18

קרא עוד: הלבשת הבית ועיצוב פנים