ביחד או לחוד? חומר למחשבה.

זוגיות עסקית. שותפות. יש בזה מין הקסם.

האמנם???

מדי פעם אני נדרשת לסוגיית הזוגיות המקצועית.

פנתה אליי מעצבת שסיימה ליווי של ארגז הכלים בשאלה לגבי שותפות עם חברה/ קולגה. היא קראה לזה- "לעשות משהו ביחד"

מה דעתך? מה את חושבת? כדאי לי? לא כדאי לי????

אכן, שאלה מצויינת והיות וזו לא הפעם הראשונה ובטח לא תהיה גם האחרונה בה אדרש לעניין, הנה אני מעלה כאן פוסט שיפרט לכם את הרעיון בצורה ברורה (כך לפחות אני מקווה ומי שעדיין מבולבל- מוזמן ליצור קשר, מבטיחה להיות סבלנית :))

ובכן, מה דעתי? אז אומר לכם כי דעתי לא ממש רלוונטית לכם, אבל מה שכן רלוונטי הוא הבדיקות אותן כדאי לכם לבצע עוד לפני שאתם מתלהבים ומפנטזים על הזוגיות הזו שתביא לכם מלא מלא עבודה והכל יהיה וורוד מעכשיו.

אז זהו. שלא. לפחות לא תמיד. לפחות לא בהתחלה..

אז נתקדם והנה מה שעניתי לה וכך גם לכם:

כעצמאים, בתחילת הדרך (וגם לאחר שכבר עברתם חלק ממנה), הלבד שלנו הוא מאד נוכח, משפיע עלינו וא תמיד לטובה ולכן כשנוצרת סיטואציה של שותפות שכזו, רגע לפני שאתם עונים כן/לא יש כמה דברים שאני ממליצה לכם לעשות על מנת לבדוק האם השותפות תועיל לכם ותפרה את העבודה, או דווקא הפוך ותהיה לעול ומחנק בדרך?

בואו נציין 5 יתרונות וחסרונות עיקריים בשותפות (כל שותפות), שחשוב שתדעו:

יתרונות:

1. סל שירותים רחב ומגוון יותר.

כל אחד מביא לשותפות כישורים וכישרונות שאין אצל האחר ולכן אפשר יהיה לעבות את סל השירותים המוצע.

2. לסגור יותר פרויקטים.

"צרות של עשירים". מאחלת לכם סיטואציה שכזו, מה שאומר שאתם על הגל. בהחלט. ולא תצטרכו לדחות עבודה כי תמיד יהיה מי שיוכל לעמוד בעוד פרויקט (תלוי היקף כמובן).

3. רשימת אנשי הקשר והלקוחות גדלה

כל אחד מאיתנו מביא איתו לשותפות את הניירת השיווקית שלו, ויחד, לאחר סינון ומיקוד אתם נהנים מהקשרים אחד של השני ויוצרים משהו אחד. שלם.

4. כי ביחד זה לא לבד.

בשותפות יש לכם מאגר ידע ונסיון לקבל השראה וללמוד ממנו. סיעור מוחות הוא חוויה מתקנת לאחר "זמן לבד" והחלטות מתקבלות בצורה מושכלת וזווית ראיה רחבה יותר, מה שמוביל לתוצאות טובות יותר בפרויקטים.

5. צוות והאנרגיות שהוא מביא איתו.

הלבד שלנו הוא יומיומי וקבוע- כמי שעובדת מהבית אני מודה שאני חוטאת לפעמים ב"זליגה" לעבודות הבית השונות והמאד (!!!) לא קשורת לעבודה השוטפת שלי ואין מי שיגיד לי לעצור או להתרכז בעבודה.

כשיש לכם שותף, הוא זה שיעשה עבורכם את כל אלו, הוא זה שיגיד/ יעיר/ יסב את תשומת הלב ל"זליגה". לא עוד קולות פנימיים 🙂

מעבר לזה שתמיד כייף כשיש עם מי לחלוק ימים קשים ומוצלחים, בעיות וקשיים ובכלל את שגרת העבודה השוחקת והסיזיפית שבין פרויקט אחד למישנהו.

חסרונות:

גם אם הייתרונות בולטים, חשוב לתת את הדעת גם על החסרונות, ככה זה בחיים, אין פלוס בלי החבר שלו- המינוס.

1. השותף הנכון- כיצד נדע שבחרנו נכון?

לא פשוט ולא קל בכלל, ישנם כמה משתנים חשובים כשאתם מחפשים שותף. ועליכם לעהלות על הכתב את הדרישות והציפיות שלכם מאותו שותף שיגיע מרמת האופי ובמנה האישויות ועד כמובן, הכישורים הטכנים והמקצועיים שלו.

הדבר החשוב ביותר לטעמי לזכור הוא שאותו השותף אמור להשלים לכם את החוסרים ואותו דבר הפוך.

2.לסמוך על מישהו אחר שהוא לא אתה.

בשותפות כמו בטנגו- בכל פעם מישהו אחר מוביל. מישהו אחר שולט בעיקר המהלכים וזה לא אתה.

אנו צריכים להיות מוכנים לסמוך על כך שהשותף ייתן את המענה במאת האחוזים וזה לא קל, בעיקר כשאר ישנה חשיבות והשפעה עליך ועליו ביחד.

3. "קשקשת ברשת"

הצלחת השותפות דורשות תקשורת פתוחה והדדית על מנתשתצליחו. לעיתים הרעש גובר על העיקר ומסיח את הדעת והיות וישנם תחומים רבים אליהם תידרשו שניכם- עליכם לוודא כי אתם ערוכים לפתיחות מדוייקת, כזו שתביא אתכם קדימה ולא אחורה.

4. פילאטיס לשותפות.

או במילה אחרת: גמישות.

כצוות, אתם צריכים להסתדר, אחרת מדוע אתם כאן? מה הכוונה? עליכם לגלות גמישות מחשבתית ולהצליח לבטוח אחד בשני. היות ובחרתם לעבוד יחד- אתם צריכים לדעת (!) לעבוד יחד ולקיים גמישות ביחסים המקצועיים שאתם יוצרים לעסק שלכם.

5. מי שווה יותר?

כסף. כסף, כסף. בסופו של דבר מגיעים גם לכסף ומי מכם "שווה יותר". כשפורסים את כל אלו על הנייר, עלולות לעלות תהיות ולכן חשוב לסכם את כל אלו עוד לפני שאתם יוצאים לדרך.

אז עכשיו כשיש לכם את הרשימה הזו, אתם ממשיכים הלאה, ו...

1. נושמים.

2. מחייכים.

3. עושים עבודת בית:

העלו על הדף את היתרונות והחסרונות המקצועיים שלכם בטבלה. ליד הטבלה הזו, צרו עוד טבלה עם יתרונות וחסרונות שלכם, של מי שאתם, של תכונות האופי שלכם

תיאום ציפיות:

העלו על הכתב את הציפיות שלכם משותפות שכזו וחלוקת התפקידים שלדעתכם תהיה המיטבית.

כעת, לאחר שהכל ברור לכם (טוב, לא הכל ממש, אבל לפחות יש לכם נקודת התחלה ויש לכם עם מה לעבוד), שבו עם השותף/ה הפוטנציאלי ובקשו ממנו כי יעשה את אותן הטבלאות והרשימות שעשיתם קודם לכן והשוו בין שתי הרשימות.

באם תתקבל תמונה שתשקף את כוונתכם וצפיותיכם מהשותפות- אתם יכולים להתחיל לגבש את הפעולות בשטח למימוש השותפות. היה ולא- טפחו לעצמכם על השכם, גם אם קבלתם תשובה שלילית מהבדיקה שעשיתם והגעתם למסקנה כי לא תרצו להמשיך "בריקוד", זוהי עדיין תשובה טובה שתאפשר לכם להמשיך הלאה בחיפושים אחר השותף המיטבי והמתאים לכם ביותר.

בהצלחה ולהתראות בשבילים,

דפנה